JAK NALEŻY ZGŁOSIĆ CHĘĆ PRZYSTĄPIENIA DO EGZAMINU MATURALNEGO?

  1. Do 30 września 2022 r. wstępną deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego są zobowiązani złożyć do dyrektora macierzystej szkoły uczniowie 4-letniego technikum oraz branżowej szkoły II stopnia na podbudowie gimnazjum, którzy zamierzają przystąpić do egzaminu maturalnego bezpośrednio po ukończeniu szkoły w 2023 r. (Deklaracja A)
  2. Jeżeli w trakcie pierwszego semestru roku szkolnego 2022/2023 plany egzaminacyjne ucznia ulegną zmianie, można je zgłosić do 7 lutego 2023 r. w ostatecznej deklaracji.
  3. Do 7 lutego 2023 r. deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego są zobowiązani złożyć:
    1. do dyrektora macierzystej szkoły – absolwenci, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną do roku szkolnego 2021/2022 włącznie, w tym absolwenci – obywatele Ukrainy z 2022 r. Osoby te mogą również złożyć deklarację wstępną do 30 września 2022 r. (Deklaracja A)
    2. do dyrektora szkoły, którą ukończyli – absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich, którzy pierwszy raz przystąpili do egzaminu maturalnego w latach 2018–2022, ale nie uzyskali świadectwa dojrzałości (Deklaracja A)
    3. do dyrektora macierzystej szkoły – absolwenci, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną do roku szkolnego 2021/2022 włącznie, którzy zamierzają ubiegać się o możliwość przystąpienia do egzaminu maturalnego w innej szkole niż szkoła, którą ukończyli, wskazanej przez dyrektora OKE (Deklaracja A + załącznik 2)
    4. do dyrektora właściwej okręgowej komisji egzaminacyjnej –
      • absolwenci, którzy ukończyli szkołę ponadgimnazjalną do roku 2021/2022 włącznie, ale ich szkoła została zlikwidowana (Deklaracja B)
      • absolwenci ponadpodstawowych szkół średnich, którzy pierwszy raz przystąpili do egzaminu maturalnego w latach 2018–2022, ale nie uzyskali świadectwa dojrzałości, a ich szkoła została zlikwidowana (Deklaracja B)
      • absolwenci liceum profilowanego lub technikum uzupełniającego dla młodzieży, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2013/2014 włącznie (Deklaracja B)
      • absolwenci uzupełniających liceów ogólnokształcących, którzy ukończyli szkołę do roku szkolnego 2012/2013 włącznie (Deklaracja B)
      • osoby posiadające świadectwo lub inny dokument – potwierdzający wykształcenie średnie lub średnie branżowe – wydane za granicą, ale nieuprawniające do podjęcia studiów w Rzeczypospolitej Polskiej, które przystępują do egzaminu maturalnego po raz kolejny (Deklaracja B)
      • osoby posiadające świadectwo ukończenia LO na podstawie egzaminów eksternistycznych (Deklaracja B).
  4. Nie później niż do 15 marca 2023 r. deklarację przystąpienia do egzaminu maturalnego są zobowiązani złożyć zdający – obywatele Ukrainy, którzy rozpoczęli kształcenie po 30 września 2022 r. (Deklaracja C)
  5. Osoba składająca deklarację wstępną i/lub ostateczną otrzymuje od dyrektora szkoły ‎jej kopię z potwierdzeniem przyjęcia.
  6. Każdy zdający może złożyć deklarację albo w postaci papierowejalbo w postaci elektronicznej (e-deklarację) w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU) na stronie internetowej https://wyniki.edu.pl (nie można złożyć deklaracji w obu postaciach).
    1. Logowanie do ZIU jest możliwe:
      1.  przy użyciu loginu i hasła otrzymanego:
        1. w przypadku uczniów ostatnich klas – od dyrektora szkoły, który przekaże im loginy i hasła do 25 września 2022 r.
        2. w przypadku absolwentów z lat ubiegłych – od dyrektora macierzystej szkoły, który przekaże im loginy i hasła po otrzymaniu wniosku złożonego do 15 stycznia 2023 r. (załącznik 5a)
        3. w przypadku osób składających deklarację do dyrektora OKE (Deklarację B) – od dyrektora właściwej OKE, od którego będzie można odebrać login i hasło po złożeniu wniosku do 15 stycznia 2023 r. (załącznik 5a)
      2.  przy użyciu profilu zaufanego, e-dowodu albo za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
    2. Link do Instrukcji składania i przyjmowania e-deklaracji:
  7. Osoba, która jest zobowiązana wnieść opłatę za egzamin maturalny (patrz odpowiedź na pytanie „Czy za przystąpienie do egzaminu maturalnego pobierana jest opłata?”), wraz z deklaracją składa dyrektorowi szkoły kserokopię wniesienia opłaty za ten egzamin w odpowiedniej kwocie.